Predchádzanie hypoglykémii

Čo je to hypoglykémia?

Neprehliadnite Spoznajte faktory, ktoré môžu viesť k hypoglykémii.

Skúsenosť s hypoglykémiou môže človeka vystrašiť a vyvolať ozajstný strach z jej ďalších výskytov.

Hypoglykémia môže nastať z rôznych dôvodov a je zvyčajne spôsobená nadmerným množstvom inzulínu v tele. V dôsledku toho sa uvoľní priveľa glukózy z krvi do buniek a telo s mozgom tak prídu o zdroj energie, ktorý je nevyhnutne potrebný na ich fungovanie.

Medzi hlavné faktory, ktoré môžu viesť k hypoglykémii, patria:

  • oneskorené alebo vynechané jedlo, 
  • jedlá s nízkym obsahom sacharidov alebo s nižším obsahom ako sa predpokladalo,
  • príliš mastné jedlá,
  • príliš veľký bolus,
  • konzumácia alkoholu,
  • cvičenie,
  • neprimeraná dávka bazálneho inzulínu.

Pre pumpu som sa rozhodol po dlhom období s hypoglykémiami, ktoré prichádzali aj v noci. Moja priateľka sa raz v noci zobudila na to, že ma chytajú kŕče. Odtiahla ma do kúpeľne pod studenú sprchu a podala mi cukor. Potom som požiadal svojho lekára, aby som mohol skúsiť inzulínovú pumpu, keďže som na internete našiel veľa pozitívnych ohlasov. A tak som ju začal nosiť.

- MARCO

MIERNA A ZÁVAŽNÁ HYPOGLYKÉMIA

Hypoglykémia označuje stav, kedy hodnota glykémie klesne pod 3,5  mmol/l, aj keď presné číslo sa môže pre jednotlivé osoby líšiť. Hypoglykémia môže byť mierna alebo závažná.

Mierna hypoglykémia:  pacient pocíti jej príznaky a môže predísť jej zhoršeniu tým, že vypije alebo zje niečo s obsahom sacharidov. 

Závažná hypoglykémia: pacient potrebuje pomoc ďalšej osoby a tento stav si môže vyžadovať hospitalizáciu.

Niektorí ľudia s diabetom 1. typu si kvôli strachu z nízkej glykémie a rizika hypoglykémie zámerne udržujú vysoké hodnoty glykémie, aby im neklesli príliš nízko. Takáto úmyselne vyvolávaná hyperglykémia však po čase môže začať spôsobovať problémy. Ak získate lepšiu kontrolu nad hodnotami glykémie, môžete predísť jej vysokým aj nízkym hodnotám. 

Obsah tejto webovej lokality a všetky uvedené informácie slúžia len pre vašu informáciu a nemôžu v žiadnom prípade nahradiť odborné zdravotné poradenstvo, diagnostiku ani liečbu. Príbehy pacientov sú osobnými skúsenosťami špecifickými pre konkrétneho pacienta. Reakcie na liečbu sa môžu u jednotlivých pacientov líšiť. Informácie o diagnóze a liečbe vždy prekonzultujte so svojím lekárom a uistite sa, že im rozumiete a dôsledne ich dodržiavate. Spoločnosť Medtronic odmieta zodpovednosť za prípadné ujmy alebo škody priamo alebo nepriamo spôsobené alebo údajne spôsobené informáciami uvedenými na tejto webovej lokalite. Zoznamy indikácií, kontraindikácií, predbežných opatrení, výstrah a možných nežiaducich účinkov nájdete v návode na použitie produktu.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. Všetky práva vyhradené. Žiadna časť tejto webovej lokality sa nesmie reprodukovať ani používať v žiadnej forme a žiadnym spôsobom bez súhlasu spoločnosti Medtronic International Trading Sarl.

MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite a CareLink sú ochrannými známkami spoločnosti Medtronic, Inc. a jej dcérskych spoločností. Inc. CONTOUR je ochranná známka spoločnosti Bayer Healthcare LLC.