Život s pumpou

Diabetes a stravovanie

Dôležitou súčasťou liečby diabetu je pochopenie tohto ochorenia a toho, ako strava ovplyvňuje hodnoty glykémie. Nie je žiadna špeciálna diéta, ktora by sa pri diabete mal dodržiavať, rôzne jedlá však môžu rôznymi spôsobmi ovplyvniť hodnoty glykémie. Plánovanie stravy, prehľad o príjme sacharidov a pravidelné monitorovanie hodnôt glykémie sú dôležitou súčasťou liečby diabetu.

Pri plánovaní jedla je dôležité počítanie sacharidov Po jeho zvládnutí budete môcť lepšie prispôsobiť potrebné dávky inzulínu a získate väčšiu slobodu pri výbere jedla.
 

Neprehliadnite Zistite, ako sacharidy ovplyvňujú liečbu diabetu

Fabienne, používateľka inzulínovej pumpy

Keď mi diagnostikovali diabetes, hladiny môjho HbA1c boli 11 %. Začala som s intenzifikovaným režimom, ale nepočítala som si sacharidy, preto som musela jesť každý deň rovnaké množstvo sacharidov a zeleniny, čo bola celkom nuda. Keď som začala s počítaním sacharidov, môj každodenný život sa zlepšil. Keď som potom začala používať inzulínovú pumpu, bolo mi jasné, že s ňou môžem získať lepšiu kontrolu ako pri predchádzajúcej liečbe. Po 3 mesiacoch moja hladina HbA1c klesla z 8 % na 5,6 %! Teraz môžem jesť normálne jedlá tak, ako všetci ostatní, a keď idem do reštaurácie, objedám si to, na čo mám chuť. Keď mi prinesú jedlo, stačí si nadávkovať potrebný bolus, ktorý si ani nemusím sama pichnúť. Vďaka pumpe mám nad diabetom rozhodne väčšiu kontrolu!

- FABIENNE

Každá potravina sa dá rozložiť na tri hlavné kategórie živín: bielkoviny, tuky a sacharidy. Z týchto troch kategórií najviac ovplyvňujú hodnoty glykémie (hladiny cukru v krvi) sacharidy. Sacharidy sa po strávení menia na glukózu. Glukóza preniká do krvného obehu a spôsobuje zvýšenie hodnoty glykémie, a to zvyčajne 15 minút po jedle, v závislosti od druhu potravín. Na to, aby sa tento cukor vo forme glukózy dostal z krvi do buniek, je potrebný inzulín.

Ak si viete vypočítať množstvo sacharidov v jedle, môžete podľa toho jednoduchšie upraviť potrebné množstvo inzulínu. Tento postup sa nazýva počítanie sacharidov.

Ktoré potraviny obsahujú sacharidy?

 • Škroby: pečivo, cereálie, sušienky, ryža, cestoviny a obilniny
 • Zelenina s obsahom škrobu: zemiaky, hrach, fazuľa a kukurica
 • Ovocie a ovocné šťavy
 • Mlieko a jogurty
 • Sladkosti: med, stolový cukor, sirupy, želé, sladkosti, športové nápoje, sušienky, koláče, múčniky, zmrzlina a pudingy

Dva spôsoby počítania sacharidov:

 • Systém výmeny sacharidov
  Tento systém je založený na počítaní porcií jedla s obsahom 10 gramov sacharidov. Každá 10-gramová porcia sa rovná jednej porcii sacharidov.
 • Počítanie sacharidov na gramy
  Tento systém je založený na vážení a výpočte presného počtu gramov sacharidov v každom jedle. Na počítanie sacharidov na gramy je dobré mať váhu, štítky z potravín, prehľady potravín a knihy na plánovanie jedál.

Krajec chleba vo Francúzsku je úplne iný ako v USA alebo Nepále. S pumpou, na ktorej si môžem nastaviť veľkosť bolusu, je to oveľa jednoduchšie.

- DELPHINE

'UDRŽIAVANIE HODNÔT GLYKÉMIE POD KONTROLOU

'Pri liečbe diabetu je dôležité zvážiť viacero faktorov vrátane monitorovania hodnôt glykémie, príjmu sacharidov, fyzickej aktivity a potrebných dávok inzulínu, ktoré sú dôležité na získanie kontroly nad hodnotami glykémie a zníženie rizika komplikácií.

Znižovanie rizika hypoglykémie a zároveň udržiavanie cieľových hladín HbA1c môže byť pomerne namáhavé. Ak však pochopíte, čo vaše telo potrebuje, spoznáte účinky potravín a naučíte sa udržiavať hodnoty glykémie v odporúčanom rozsahu, môžete diabetes dostať pod kontrolu. 

HbA1c Dôležitý ukazovateľ účinnosti liečby diabetu, ktorý sa stanovuje na základe stanovenia množstva glukózy, ktorá sa naviazala za posledné 2-3 mesiace na červené krvinky. 

'Takže, ak mám diabetes, ako môžem lepšie regulovať svoje hodnoty glykémie a zvýšiť flexibilitu pri stravovaní?

'Diabetes, stravovanie a inzulínové pumpy

'Jedlo zohráva pri liečbe diabetu a regulácii hodnôt glykémie kľúčovú úlohu. Pri intenzifikovanom inzulínovom režime (MDI) vám môžu oneskorené jedlá, vynechané jedlá alebo rôzne diéty spôsobovať problémy. S inzulínovou pumpou je stravovanie jednoduchšie a typy jedál a časovanie flexibilnejšie.

Inzulínová pumpa je malé zariadenie, veľké asi ako mobilný telefón, ktoré môžete jednoducho nosiť na opasku, vo vrecku alebo dokonca ho pripevniť na podprsenku.

Inzulínová pumpa pomôže vám aj zdravotníckym pracovníkom lepšie imitovať spôsob, akým zdravý pankreas zásobuje telo bazálnym inzulínom, keďže do tela počas dňa aj noci uvoľňuje malé dávky rýchlo pôsobiaceho inzulínu. Vďaka tomu môžete lepšie nastavovať dávky inzulínu podľa potreby, najmä po jedle a počas noci, a dosiahnuť tak lepšiu kontrolu nad hodnotami glykémie.

Klinické štúdie* potvrdzujú, že mnohí pacienti s diabetom 1. typu akéhokoľvek veku, ktorí prešli z intenzifikovaného režimu na inzulínovú pumpu, uvádzajú, že sa im zvýšila kvalita života a sú s týmto spôsobom liečby spokojnejší.

Keď som začala s MDI, mala som 2 injekcie s dlho pôsobiacim inzulínom podávané v pevne stanovenom čase, takže som musela skoro vstávať, dokonca aj cez víkendy. Pri jedle som nepočítala sacharidy, preto som musela jesť každý deň rovnaké množstvo sacharidov a zeleniny. Bola to dosť nuda. Úprimne povedané, odkedy som začala s počítaním sacharidov a používam pumpu s funkciou Bolus Wizard, nedokážem si ani predstaviť, ako som to robila predtým!

- FABIENNE

 

Inzulínová pumpa MiniMed 640G na tele dospelého človeka

AKO INZULÍNOVÁ PUMPA MINIMED® 640G POMÁHA ZÍSKAŤ KONTROLU NAD HODNOTAMI GLYKÉMIE?

S inzulínovou pumpou MiniMed® 640G môžete lepšie regulovať hodnoty glykémie a znížiť riziko hypoglykémie a hyperglykémie vďaka možnosti nastavenia dávok inzulínu. Používatelia inzulínovej pumpy majú tieto výhody:

 • Jednoduchšie dávkovanie
  Výpočet potrebných dávok inzulínu je komplexný proces, pri ktorom treba zohľadniť viacero faktorov. Súčasťou inzulínovej pumpy MiniMed 640G je zabudovaná funkcia Bolus Wizard®, vďaka ktorej môžete pri nastavovaní dávky dosiahnuť presnejšiu hodnotu tým, že zohľadníte inzulín prítomný v tele, aktuálne hodnoty glykémie, príjem sacharidov a osobné nastavenia dávkovania inzulínu.
 • Menej injekcií
  Presné dávky rýchlo pôsobiaceho inzulínu sa podávajú počas dňa prostredníctvom infúznej súpravy, ktorú stačí raz za 2 až 3 dni jednoducho odstrániť a vymeniť.
 • Väčšia flexibilita
  Inzulínová pumpa MiniMed 640G sa dá rýchlo prispôsobiť podľa toho, či sa chystáte cvičiť, ste chorý alebo si chcete dať niečo dobré potrebujete malý bolus. Na celý proces vám stačí stlačiť tlačidlo a nemusíte sa trápiť s injekciami. Pumpa dokonca ponúka možnosť nastaviť dočasnú bazálnu dávku inzulínu a proporčne ju znížiť, napríklad počas cvičenia.
 • Ďalšie výhody
  Ďalšou výhodou inzulínovej pumpy MiniMed 640G je možnosť využitia bezdrôtového glukomera. Glukomer automaticky odosiela do pumpy hodnoty glykémie, čím umožňuje presnejšie výpočty pomocou počítadla Bolus Wizard. Zároveň tieto údaje ukladá do digitálneho denníka, spoločne s údajmi o dávkach inzulínu.

JE INZULÍNOVÁ PUMPA PRE MŇA TÝM SPRÁVNYM RIEŠENÍM?

Mnohým ľuďom s diabetom 1. typu prináša inzulínová pumpa výhody bez toho, aby si to uvedomovali. Ak máte niektorý z nasledujúcich problémov, môžete pomocou inzulínovej pumpy dosiahnuť lepšiu kontrolu:

 • Obavy z dlhodobých komplikácií,
 • Zníženie relatívneho rizika dlhodobých komplikácií,
 • Strach z ihiel,
 • Problémy pri zvládaní vysokej alebo nízkej glykémie,
 • Strach z hypoglykémie, najmä v noci,
 • Hladiny HbA1c, ktoré sú mimo rozsahu cieľových hodnôt, 
 • Znížená schopnosť uvedomiť si hypoglykémiu,
 • Snaha o dosiahnutie väčšej flexibility.

Najlepším spôsobom, ako udržať hodnoty glykémie v odporúčanom rozsahu, je kontrolovať ich pomocou samostatného monitorovania (SMBG) aspoň 4-krát denne a podľa potreby upravovať liečbu. S inzulínovou pumpou MiniMed 640G, ktorá využíva funkciu Bolus Wizard, môžete prepočítavať a upravovať dávky inzulínu a zlepšovať tak kontrolu hodnôt glykémie.

DOPLNKOVÉ MOŽNOSTI PRE INZULÍNOVÚ PUMPU MINIMED® 640G

Inzulínová pumpa MiniMed 640G môže byť tiež vybavená doplnkovou integrovanou možnosťou kontinuálneho monitorovania hladín glukózy (CGM) a terapeutický softvér CareLink™.

Inzulínová pumpa MiniMed 640G, ktorá obsahuje funkciu CGM, je v súčasnosti jedinou inzulínovou pumpou s funkciou SmartGuard™, ktorá môže pomôcť redukovať vplyvy hypoglykémie*. Ak hladina glukózy klesnú nebezpečne nízko, funkcia SmartGuard dokáže tento pokles identifikovať 30 minút vopred a automaticky zastaví dávkovanie inzulínu. Keď hladina glukózy opäť stúpnu na normálnu hodnotu, dávkovanie inzulínu sa automaticky obnoví. Táto funkcia môže mať oproti monitorovaniu SMBG veľkú výhodu v tom, že integrovaný systém MiniMed vás upozorní skôr, ako prekročíte stanovenú hraničnú hodnotu, a zobrazuje aktuálny vývoj hladín glukózy.

 


Odkazy

 • *Odkazy sa zaznamenávajú a sú k dispozícii na požiadanie. So žiadosťou o kópie sa obráťte na miestneho zástupcu spoločnosti Medtronic.

 

Obsah tejto webovej lokality a všetky uvedené informácie slúžia len pre vašu informáciu a nemôžu v žiadnom prípade nahradiť odborné zdravotné poradenstvo, diagnostiku ani liečbu. Príbehy pacientov sú osobnými skúsenosťami špecifickými pre konkrétneho pacienta. Reakcie na liečbu sa môžu u jednotlivých pacientov líšiť. Informácie o diagnóze a liečbe vždy prekonzultujte so svojím lekárom a uistite sa, že im rozumiete a dôsledne ich dodržiavate. Spoločnosť Medtronic odmieta zodpovednosť za prípadné ujmy alebo škody priamo alebo nepriamo spôsobené alebo údajne spôsobené informáciami uvedenými na tejto webovej lokalite. Zoznamy indikácií, kontraindikácií, predbežných opatrení, výstrah a možných nežiaducich účinkov nájdete v návode na použitie produktu.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. Všetky práva vyhradené. Žiadna časť tejto webovej lokality sa nesmie reprodukovať ani používať v žiadnej forme a žiadnym spôsobom bez súhlasu spoločnosti Medtronic International Trading Sarl.

MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite a CareLink sú ochrannými známkami spoločnosti Medtronic, Inc. a jej dcérskych spoločností. Inc. CONTOUR je ochranná známka spoločnosti Bayer Healthcare LLC.