Aktualizovali sme zásady ochrany osobných údajov. Tu môžete nájsť poslednú aktualizáciu. X

Život s pumpou

Diabetes a stravovanie

Dôležitou súčasťou liečby diabetu je pochopenie tohto ochorenia a toho, ako strava ovplyvňuje hodnoty glykémie. Nie je žiadna špeciálna diéta, ktora by sa pri diabete mal dodržiavať, rôzne jedlá však môžu rôznymi spôsobmi ovplyvniť hodnoty glykémie. Plánovanie stravy, prehľad o príjme sacharidov a pravidelné monitorovanie hodnôt glykémie sú dôležitou súčasťou liečby diabetu.

Pri plánovaní jedla je dôležité počítanie sacharidov Po jeho zvládnutí budete môcť lepšie prispôsobiť potrebné dávky inzulínu a získate väčšiu slobodu pri výbere jedla.
 

Neprehliadnite

 • Zistite, ako sacharidy ovplyvňujú liečbu diabetu
 • Prečítajte si o Fabienne, ktorá používa inzulínovú pumpu
 • Objavte, ako inzulínové pumpy pomáhajú pri liečbe diabetu

Fabienne, používateľka inzulínovej pumpy

Keď mi diagnostikovali diabetes, hladiny môjho HbA1c boli 11 %. Začala som s intenzifikovaným režimom, ale nepočítala som si sacharidy, preto som musela jesť každý deň rovnaké množstvo sacharidov a zeleniny, čo bola celkom nuda. Keď som začala s počítaním sacharidov, môj každodenný život sa zlepšil. Keď som potom začala používať inzulínovú pumpu, bolo mi jasné, že s ňou môžem získať lepšiu kontrolu ako pri predchádzajúcej liečbe. Po 3 mesiacoch moja hladina HbA1c klesla z 8 % na 5,6 %! Teraz môžem jesť normálne jedlá tak, ako všetci ostatní, a keď idem do reštaurácie, objedám si to, na čo mám chuť. Keď mi prinesú jedlo, stačí si nadávkovať potrebný bolus, ktorý si ani nemusím sama pichnúť. Vďaka pumpe mám nad diabetom rozhodne väčšiu kontrolu!

- FABIENNE

Každá potravina sa dá rozložiť na tri hlavné kategórie živín: bielkoviny, tuky a sacharidy. Z týchto troch kategórií najviac ovplyvňujú hodnoty glykémie (hladiny cukru v krvi) sacharidy. Sacharidy sa po strávení menia na glukózu. Glukóza preniká do krvného obehu a spôsobuje zvýšenie hodnoty glykémie, a to zvyčajne 15 minút po jedle, v závislosti od druhu potravín. Na to, aby sa tento cukor vo forme glukózy dostal z krvi do buniek, je potrebný inzulín.

Ak si viete vypočítať množstvo sacharidov v jedle, môžete podľa toho jednoduchšie upraviť potrebné množstvo inzulínu. Tento postup sa nazýva počítanie sacharidov.

Ktoré potraviny obsahujú sacharidy?

 • Škroby: pečivo, cereálie, sušienky, ryža, cestoviny a obilniny
 • Zelenina s obsahom škrobu: zemiaky, hrach, fazuľa a kukurica
 • Ovocie a ovocné šťavy
 • Mlieko a jogurty
 • Sladkosti: med, stolový cukor, sirupy, želé, sladkosti, športové nápoje, sušienky, koláče, múčniky, zmrzlina a pudingy

Dva spôsoby počítania sacharidov:

 • Systém výmeny sacharidov
  Tento systém je založený na počítaní porcií jedla s obsahom 10 gramov sacharidov. Každá 10-gramová porcia sa rovná jednej porcii sacharidov.
 • Počítanie sacharidov na gramy
  Tento systém je založený na vážení a výpočte presného počtu gramov sacharidov v každom jedle. Na počítanie sacharidov na gramy je dobré mať váhu, štítky z potravín, prehľady potravín a knihy na plánovanie jedál.

Krajec chleba vo Francúzsku je úplne iný ako v USA alebo Nepále. S pumpou, na ktorej si môžem nastaviť veľkosť bolusu, je to oveľa jednoduchšie.

- DELPHINE

'UDRŽIAVANIE HODNÔT GLYKÉMIE POD KONTROLOU

'Pri liečbe diabetu je dôležité zvážiť viacero faktorov vrátane monitorovania hodnôt glykémie, príjmu sacharidov, fyzickej aktivity a potrebných dávok inzulínu, ktoré sú dôležité na získanie kontroly nad hodnotami glykémie a zníženie rizika komplikácií.

Znižovanie rizika hypoglykémie a zároveň udržiavanie cieľových hladín HbA1c môže byť pomerne namáhavé. Ak však pochopíte, čo vaše telo potrebuje, spoznáte účinky potravín a naučíte sa udržiavať hodnoty glykémie v odporúčanom rozsahu, môžete diabetes dostať pod kontrolu. 

HbA1c Dôležitý ukazovateľ účinnosti liečby diabetu, ktorý sa stanovuje na základe stanovenia množstva glukózy, ktorá sa naviazala za posledné 2-3 mesiace na červené krvinky. 

'Takže, ak mám diabetes, ako môžem lepšie regulovať svoje hodnoty glykémie a zvýšiť flexibilitu pri stravovaní?

'Diabetes, stravovanie a inzulínové pumpy

'Jedlo zohráva pri liečbe diabetu a regulácii hodnôt glykémie kľúčovú úlohu. Pri intenzifikovanom inzulínovom režime (MDI) vám môžu oneskorené jedlá, vynechané jedlá alebo rôzne diéty spôsobovať problémy. S inzulínovou pumpou je stravovanie jednoduchšie a typy jedál a časovanie flexibilnejšie.

Inzulínová pumpa je malé zariadenie, veľké asi ako mobilný telefón, ktoré môžete jednoducho nosiť na opasku, vo vrecku alebo dokonca ho pripevniť na podprsenku.

Inzulínová pumpa pomôže vám aj zdravotníckym pracovníkom lepšie imitovať spôsob, akým zdravý pankreas zásobuje telo bazálnym inzulínom, keďže do tela počas dňa aj noci uvoľňuje malé dávky rýchlo pôsobiaceho inzulínu. Vďaka tomu môžete lepšie nastavovať dávky inzulínu podľa potreby, najmä po jedle a počas noci, a dosiahnuť tak lepšiu kontrolu nad hodnotami glykémie.

Klinické štúdie* potvrdzujú, že mnohí pacienti s diabetom 1. typu akéhokoľvek veku, ktorí prešli z intenzifikovaného režimu na inzulínovú pumpu, uvádzajú, že sa im zvýšila kvalita života a sú s týmto spôsobom liečby spokojnejší.

Keď som začala s MDI, mala som 2 injekcie s dlho pôsobiacim inzulínom podávané v pevne stanovenom čase, takže som musela skoro vstávať, dokonca aj cez víkendy. Pri jedle som nepočítala sacharidy, preto som musela jesť každý deň rovnaké množstvo sacharidov a zeleniny. Bola to dosť nuda. Úprimne povedané, odkedy som začala s počítaním sacharidov a používam pumpu s funkciou Bolus Wizard, nedokážem si ani predstaviť, ako som to robila predtým!

- FABIENNE