Skúsenosť s hypoglykémiou môže človeka vystrašiť a vyvolať ozajstný strach z jej ďalších výskytov.
Hypoglykémia môže nastať z rôznych dôvodov a je zvyčajne spôsobená nadmerným množstvom inzulínu v tele. V dôsledku toho sa uvoľní priveľa glukózy z krvi do buniek a telo s mozgom tak prídu o zdroj energie, ktorý je nevyhnutne potrebný na ich fungovanie.
Medzi hlavné faktory, ktoré môžu viesť k hypoglykémii, patria:
- oneskorené alebo vynechané jedlo,
- jedlá s nízkym obsahom sacharidov alebo s nižším obsahom ako sa predpokladalo,
- príliš mastné jedlá,
- príliš veľký bolus,
- konzumácia alkoholu,
- cvičenie,
- neprimeraná dávka bazálneho inzulínu.
Pre pumpu som sa rozhodol po dlhom období s hypoglykémiami, ktoré prichádzali aj v noci. Moja priateľka sa raz v noci zobudila na to, že ma chytajú kŕče. Odtiahla ma do kúpeľne pod studenú sprchu a podala mi cukor. Potom som požiadal svojho lekára, aby som mohol skúsiť inzulínovú pumpu, keďže som na internete našiel veľa pozitívnych ohlasov. A tak som ju začal nosiť.
- Marco
MIERNA A ZÁVAŽNÁ HYPOGLYKÉMIA
Hypoglykémia označuje stav, kedy hodnota glykémie klesne pod 3,5 mmol/l, aj keď presné číslo sa môže pre jednotlivé osoby líšiť. Hypoglykémia môže byť mierna alebo závažná.
Mierna hypoglykémia: pacient pocíti jej príznaky a môže predísť jej zhoršeniu tým, že vypije alebo zje niečo s obsahom sacharidov.
Závažná hypoglykémia: pacient potrebuje pomoc ďalšej osoby a tento stav si môže vyžadovať hospitalizáciu.
Niektorí ľudia s diabetom 1. typu si kvôli strachu z nízkej glykémie a rizika hypoglykémie zámerne udržujú vysoké hodnoty glykémie, aby im neklesli príliš nízko. Takáto úmyselne vyvolávaná hyperglykémia však po čase môže začať spôsobovať problémy. Ak získate lepšiu kontrolu nad hodnotami glykémie, môžete predísť jej vysokým aj nízkym hodnotám.
