Bezpečnostné informácie pre čas grafu senzora pre pumpy Paradigm VEO (len modely MMT-554 a MMT-754) pri použití senzora a spustenej funkcii pozastavenia dávkovania inzulínu pri nízkej hladine glukózy nameranej senzorom.
Inzulínová pumpa Paradigm Veo vám umožňuje nastaviť počet minút, po uplynutí ktorých sa po zobrazení grafu senzora znovu zobrazí hlavná obrazovka.
Výrobcom prednastavené hodnoty pre čas grafu senzora sú 2 minúty. Nastavenie času grafu senzora na hodnotu NENI, môže zabrániť automatickej obnove dávkovania bazálneho inzulínu 2 hodiny po udalosti, ktorá viedla k pozastaveniu dávok, čo môže viesť k zvýšeniu hodnôt glykémie.
[Takáto situácia nastane iba ak si na obrazovke zobrazíte graf senzora pri nízkej hladine glukózy senzora, ktorá vedie k pozastaveniu dávkovania inzulínu, necháte túto obrazovku zobrazenú a nastavíte čas grafu senzora na hodnotu „NENI“.]
V takom prípade vydá pumpa 3 zvukové signály a opakuje ich každých 15 minút, aby vám pripomenula, že dávkovanie inzulínu je prerušené. Kým je na obrazovke zobrazený graf senzora, dávkovanie bazálneho inzulínu sa neobnoví, ale všetky ostatné alarmy budú fungovať normálne.
Odporúčania pre čas grafu senzora:
- Nemeňte nastavenie času grafu senzora na hodnotu NENI.
- Ak používate funkciu prerušenia dodávok inzulínu pri nízkej glykémii a čas grafu senzora ste nastavili na hodnotu NENI, zrušte túto zmenu nastavenia podľa nasledujúcich pokynov:
- Prejdite do ponuky senzora.
- Vyberte položku Úprava nastavení a potvrďte ju stlačením tlačidla ACT.
- Vyberte položku Čas grafu senzora a potvrďte stlačením tlačidla ACT.
- Vyberte hodnotu 2 minúty, 4 minúty alebo 6 minút (nevyberte hodnotu NENI) a potvrďte ju stlačením tlačidla ACT.
Model inzulínovej pumpy môžete odčítať zo stavovej obrazovky alebo ho nájdete na zadnej strane pumpy.
Táto funkcia vám umožní zvoliť, ako dlho zostane po stlačení tlačidla na obrazovke zobrazený graf senzora. Inzulínová pumpa Paradigm Veo sa z výroby dodáva s predvolenou hodnotou 2 minúty. Z ponuky môžete vybrať nastavenia 2 minúty, 4 minúty alebo 6 minút, prípadne hodnotu NENI.
Táto možnosť je určená pre ľudí, ktorí nechcú, aby sa na obrazovke stále zobrazoval graf senzora. Toto nastavenie však môže ovplyvniť funkciu pozastavenia dávkovania inzulínu pri nízkej glykémii, preto ho neodporúčame.
Neexistuje alarm, ktorý by vás upozornil, že 2-hodinová lehota uplynula. Keď však pumpa prestane dávkovať inzulín, každých 15 minút 3 krát zapípa, aby vám to pripomenula. Počas zobrazovania grafu senzora budú fungovať všetky alarmy aj výstrahy pumpy aj senzora.
Tento problém sa neobjaví, ak pri používaní funkcie pozastavenie dávkovania inzulínu pri nízkej glykémii (na pumpe Paradigm Veo) nenastavíte čas grafu senzora na hodnotu NENI.
Ak nie ste si istí nastavením času grafu senzora:
- Prejdite do hlavnej ponuky
- Vyberte ponuku senzora
- Vyberte položku Úprava nastavení a potvrďte ju stlačením tlačidla ACT
- Vyberte položku Čas grafu senzora a potvrďte ju stlačením tlačidla ACT
- Vyberte hodnotu 2 minúty, 4 minúty alebo 6 minút (nevyberte hodnotu NENI) a potvrďte ju stlačením tlačidla ACT
Táto pumpa je navrhnutá tak, aby dokázala zniesť príležitostné kvapky vody a nárazy – pri takýchto udalostiach sa však odporúča skontrolovať, či pumpa nie je prasknutá alebo poškodená. Dozvedeli sme sa, že niektorí používatelia mali problémy s podporným krytom motorčeka pumpy (pozrite obrázok nižšie) a chceli by sme proaktívne informovať našich zákazníkov, ako sa takýmto problémom vyhnúť. Podporný kryt zaisťuje polohu motorčeka pumpy a umožňuje piestu motora zatláčať na zásobník a tak dávkovať inzulín.
V ojedinelých prípadoch môže kryt v dolnej časti vyčnievať z inzulínovej pumpy. Tento stav môže nastať pri poškodení inzulínovej pumpy pri náraze o tvrdý povrch (napríklad pri páde). Pri zatlačení na uvoľnený podporný kryt motorčeka môže dôjsť k neúmyselnému podaniu ďalšej dávky inzulínu.
Odporúčania
- Pumpu pravidelne kontrolujte, najmä po otrase alebo páde na tvrdý povrch
- Ak podporný kryt motorčeka vyčnieva, ako vidno na fotografii vyššie, túto časť inzulínovej pumpy nezatláčajte, ale prestaňte inzulínovú pumpu používať.
Podporný kryt motorčeka sa niektorým klientom v dôsledku nárazu na tvrdý povrch uvoľnil, prípadne, čo je skôr zriedkavosťou, môže naboku vyčnievať z inzulínovej pumpy. Uvoľnený podporný kryt motorčeka väčšinou pri ručnom plnení hadičky vyvolá výstrahu A33 alebo Chyba motorku.
Riziko je síce nízke, ale prosíme vás, aby ste si na svojej inzulínovej pumpe skontrolovali podporný kryt motorčeka.
Ako ho nájdete:
- Inzulínovú pumpu obráťte obrazovkou smerom k sebe (otvor na zásobníku a hadička by mali byť vľavo dole).
- Podporný kryt motorčeka má kruhový tvar a nájdete ho v pravej dolnej časti pumpy pod vyčnievajúcim štítkom s označením Medtronic MiniMed, ktorý súčasne plní aj funkciu nárazníka. DÔLEŽITÉ: TÚTO ČASŤ INZULÍNOVEJ PUMPY NEZATLÁČAJTE.
- Na fotografii je vyobrazená normálna inzulínová pumpa a inzulínová pumpa s uvoľneným krytom motorčeka.
- Pozrite sa na podporný kryt motorčeka:
- Ak JE zatlačený: Podporný kryt motorčeka je v poriadku, inzulínovú pumpu môžete naďalej používať.
- Ak NIE JE zatlačený: Inzulínovú pumpu prestaňte používať. Diabetes budete musieť regulovať injekčným podávaním inzulínu podľa náhradného plánu, ktorý vám dal váš lekár, a musíte sa obrátiť na našu telefonickú podporu.
Podporný kryt zaisťuje polohu motorčeka inzulínovej pumpy a umožňuje piestu motora zatláčať na zásobník a tak dávkovať inzulín.
Ak je podporný kryt motorčeka uvoľnený, tlak naň by mohol spôsobiť neúmyselné podanie dávky inzulínu. Podporný kryt motorčeka by mal byť vždy mierne zatlačený (tak, ako to vidno na obrázku). Môže sa však stať, i keď ojedinele, že podporný kryt motorčeka bude v dôsledku nárazu na tvrdý povrch naboku vyčnievať z inzulínovej pumpy.
Ak si všimnete, že sa kryt uvoľnil alebo vyčnieva, prestaňte inzulínovú pumpu používať a obráťte sa na našu telefonickú podporu. AK PODPORNÝ KRYT MOTORČEKA VYČNIEVA, NEZATLÁČAJTE HO.
Môže sa to týkať všetkých inzulínových púmp Paradigm. Model inzulínovej pumpy môžete odčítať zo stavovej obrazovky alebo zo štítka na zadnej strane pumpy.
Keďže bezpečnosť vášho dieťaťa a kvalita produktu sú pre nás nesmierne dôležité, vaša inzulínová pumpa Medtronic je vyrobená tak, aby spĺňala medzinárodnú normu a požiadavky na odolnosť pri náraze a páde.
Ak bude pumpa vášmu dieťaťu často padať, musíte pravidelne vykonávať nasledujúci štandardný postup odporúčaný pri páde inzulínovej pumpy:
Pri kontrole poškodenia v súvislosti s uvoľneným podporným krytom motorčeka postupujte takto:
Štandardný postup pri páde inzulínovej pumpy
Snažte sa chrániť pumpu pred pádom.
- Skontrolujte, či sú všetky hadičky správne nasadené.
- Skontrolujte obrazovku LCD a puzdro pumpy, či nie sú prasknuté alebo poškodené.
- Skontrolujte infúznu súpravu vrátane konektora a hadičiek, či nie sú prasknuté alebo poškodené.
- Skontrolujte obrazovku stavu, bazálne podiely a iné nastavenia pumpy.
- V PONUKE SLUŽBY spustite proces samotestovania.
- Obráťte sa so žiadosťou o pomoc na miestneho zástupcu spoločnosti Medtronic.
Podľa informácií v používateľskej príručke môže v prípade všetkých púmp Paradigm® Veo™ styk s vodou vyvolať alarm, poškodiť elektroniku vnútri pumpy alebo spôsobiť, že na inzulínovej pumpe prestanú fungovať tlačidlá. Nižšie nájdete kópiu zodpovedajúcej časti príručky, ktorú je potrebné si dôkladne prečítať.
Naše inzulínové pumpy Paradigm® Veo™ patria do kategórie IPX7, takže náhodné ponorenie alebo ostriekanie im zvyčajne neublíži, ale nemali by sa dlhodobo namáčať do vody. Znamená to, že inzulínová pumpa spĺňa normu, podľa ktorej vydrží ponorenie do hĺbky 1 metra (približne 3 stopy) na 30 minút.
Ak je inzulínová pumpa MiniMed™ 640G správne poskladaná, vrátane zasunutého zásobníka a hadičiek, je vodotesná (kategória vodotesnosti IPX8) pri hĺbke do 3,6 metra (12 stôp) počas 24 hodín.
Inzulínová pumpa je skonštruovaná tak, aby odolala náhodnému kontaktu s tekutinami, a teda aj inzulínu a vode. Ak prišla pumpa do styku s inzulínom, postupujte rovnako, ako keby bola v náhodnom kontakte s vodou:
- Jemnými dotykmi vysušte vonkajší obal.
- Otvorte priečinok so zásobníkom a skontrolujte, či sa doň nedostala voda. Ak je mokrý, dôkladne ho vysušte najneskôr 10 minút po tom, čo prišiel do styku s vodou. Pri styku s tekutinami, vrátane vody a inzulínu, môže mechanizmus skorodovať.
- Zásobník dôkladne vysušte – NEVKLADAJTE vlhký zásobník do inzulínovej pumpy.
- Inzulínovú pumpu nesušte horúcim vzduchom. Mohli by ste poškodiť vnútornú elektroniku.
- Skontrolujte priečinok s batériou a batériu – ak sú mokré, pred použitím inzulínovej pumpy ich nechajte dôkladne vyschnúť.
- V ponuke Služby vyberte samotestovanie.
Inzulínová pumpa Paradigm® Veo™ by síce nemala prichádzať do dlhodobejšieho styku s vodou pri plávaní, kúpaní alebo iných vodných aktivitách, ale je skonštruovaná tak, aby odolala náhodnému styku s vodou, napríklad pri daždi. Ak vás zastihne búrka, postupujte takto:
- V ponuke Služby vyberte samotestovanie. Jemnými dotykmi vysušte vonkajší obal.
- Otvorte priečinok so zásobníkom a skontrolujte, či sa doň nedostala voda. Ak je mokrý, dôkladne ho vysušte najneskôr 10 minút po tom, čo prišiel do styku s vodou. Pri styku s tekutinami, vrátane vody a inzulínu, môže mechanizmus skorodovať.
- Zásobník dôkladne vysušte – NEVKLADAJTE vlhký zásobník do inzulínovej pumpy.
- Inzulínovú pumpu nesušte horúcim vzduchom. Mohli by ste poškodiť vnútornú elektroniku.
- Skontrolujte priečinok s batériou a batériu – ak sú mokré, pred použitím inzulínovej pumpy ich nechajte dôkladne vyschnúť.
- V ponuke Služby vyberte samotestovanie.
Ak je inzulínová pumpa Paradigm® Veo™ trvalo vystavená pôsobeniu vlhkosti, môže sa poškodiť. Ponúkame vám zopár dobrých rád, ako si poradiť s vlhkosťou:
Každodenné aktivity
- Ak žijete vo vlhkom prostredí, majte inzulínovú pumpu uloženú v puzdre, ktorá ju ochráni, alebo vo vrecku, kde bude v bezpečí pred pôsobením tepla a potu.
- Nezabúdajte, že inzulínovú pumpu nesmiete umiestňovať priamo na tie časti tela, kde sa najviac potíte.
- Ak sa vám zvyknú potiť dlane, pred stlačením tlačidla na pumpe si ich najprv utrite.
Naše inzulínové pumpy Paradigm® Veo™ patria do kategórie IPX7, takže náhodné ponorenie alebo ostriekanie im zvyčajne neublíži, ale nemali by sa dlhodobo ponárať vo vody.
Inzulínové pumpy sú síce navrhnuté a vyrobené tak, aby boli dostatočne robustné, ale aj tak môžu prasknúť. Takémuto prasknutiu nevieme s absolútnou istotou zabrániť, používateľom inzulínových púmp Paradigm® Veo™ preto odporúčame, aby svoje zariadenia úmyselne neponárali do vody.